Två YH-mässor du inte vill missa i mars!

26 februari, 2026

Den 10 mars medverkar Nercia på två YH-mässor – i Stockholm och Västerås. Under dagen finns representanter på plats för att berätta mer om kommande utbildningar, svara på frågor och ge vägledning till dig som funderar på att studera vidare.

Besökare får möjlighet att inspireras, ta del av aktuell information om yrkeshögskoleutbildningar och knyta värdefulla kontakter inför framtida studieval.

YH-mässan 2026 – anordnas av Studentum.se

Besök YH-mässan 2026 i Stockholm och träffa yrkeshögskolor från hela landet. Oavsett om du vill byta bana eller ta nästa steg i karriären, kan du på mässan få inspiration, vägledning och kontakter som tar dig vidare mot ditt drömyrke. Med en YH-utbildning får du praktisk erfarenhet som gör dig eftertraktad på arbetsmarknaden.

I Stockholm kommer vi prata lite extra varmt om YH-utbildningen Drift- och fastighetstekniker och NY-utbildningen Fastighetstekniker.

Mässan är öppen kl 11.00-18.00 och äger rum på Downtown Camper by Scandic (Drottninggatan 28, Stockholm). Mässan är kostnadsfri.

Här kan du läsa mer: YH-mässan 2026

Yrkeshögskolemässan 2026 Västerås – anordnas av Handelskammaren Mälardalen i samarbete med Västerås Stad

Yrkeshögskolemässan riktar sig till dig som vill vidareutbilda dig efter gymnasiet, vill byta yrkesbana eller fylla på med kunskap. Här får du chansen att träffa anordnare från flera utbildningsprogram, företag som samverkar med utbildningarna och bra chanser att knyta värdefulla kontakter inför framtiden. Under mässan har blivande studenter möjlighet att prata med både utbildningsanordnare och företag på plats, om de utbildningar som finns, ställa frågor direkt och låta sig inspireras.

I Västerås får du mer information om våra YH-utbildningar Mätningstekniker och Redovisningsekonom.

Mässan är öppen kl 12.00-16.00. Plats: Plaza Hotel, Kopparbergsvägen 10, Västerås. Mässan är kostnadsfri.

Här kan du läsa mer: Yrkeshögskolemässan 10 mars i Västerås